29 Eylül Dostluk Sergisi

Avrupa Birliği Bakanlığının ulusal otorite görevini yürüttüğü Bulgaristan–Türkiye IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programının ‘SPORT AND ART BRIDGE TO EUROPEAN TOLERANCE’  isimli BG2007CB16IPO008-2013-3-049 nolu proje Edirne Nilüfer Hatun Anaokulu  koordinatörlüğünde, ve Burgaz DaylongValshebstvoortaklığında, 27.10.2015 tarihinde başlamış olup 27.10.2016 tarihinde sona erecektir. Proje sürecinde öğrencilerimizin çektiği fotoğraflar ve çizdikleri resimlerin sergilendiği ‘ FraternityExhibition ’ ‘ Dostluk Sergisi ’  29.09.2016 tarihinde Arda Turistik Tesislerinde açılışla başladı. Sergi 29- 30 Eylül tarihlerinde ziyaretçiler için açık kaldı.

Okul  Müdürümüz Sayın Sibel TUNA ‘nın yaptığı açıklamada;  “Öncelikle projemiz Edirne ilinde Anaokulları bünyesinde uygulanan ilk IPA projesi olma özelliğini taşımaktadır. Proje aracılığıyla iki ülke arasındaki sınır bölgelerinde sosyal ilişkiler gelişti; her iki ülkedeki öğrenciler, kendi milli kültürel miraslarını tanıyıp sahip çıkmalarını yanı sıra sınır ötesi kültürel değerleri kavradılar. Proje ile  4-7 yaş anaokulu çağı çocuklarının sosyalleşme ,paylaşım ve işbirliği olarak onların daha  üretken bireyler olmasına yardımcı oldu. Bu sergi Proje kapsamında Edirne ve Burgaz’da yapılan ortak eğitimler, atölye çalışmaları, kültürel ve spor etkinliklerini içeren bir dostluk sergisidir.

Ayrıca Proje Kapsamında okul öğrencilerimizin ve okul çevresindeki  çocuklar  dahil olmak üzere herkes için ulaşılabilen aktif Açıkhava basketbol   egzersizleri yapılabileceği okulumuz bahçesinde bir basketbol sahası oluşturduk. Oluşturulan basketbol sahasından yararlanan çocukların fiziksel aktiviteler yaparak hem bedensel gelişimleri desteklenecek. Hem de sosyal yönlerinin gelişimlerine destek olacaktır.

Proje ortaklarımız ile uyum içinde çalışarak proje faaliyetlerinin hedeflenen başarıya ulaşmasını sağladık. Bu nedenle proje ortaklarımıza çalışmaları için teşekkür ederim. Birlikte Edirne ve Burgaz için yeni projeler üretip uygulayacağız’ dedi .

Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan’nın sergi açılış konuşmasında ‘ Günümüz dünyasında çocukların giderek aktif hale geldiği ve geliştiğini gözlemliyoruz. Gerek okul hayatları ve gerekse sosyal hayatları oldukça yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu durum biz yöneticileri, öğretmenleri ve anne babaları çocukların rahatlaması için sağlıklı alternatif fikirler aramaya yönlendiriyor. Çocuklarımızı yaş dönemlerine uygun Sanat ve Spor etkinliklerine yönlendirerek hayata iyi bir başlangıç yapmalarını sağlayabiliriz. Çünkü okulöncesi ve ilkokul döneminde basketbol, voleybol gibi takım sporları gerçekleştirmeleri sosyal becerilerinin artmasını sağlar. Özellikle takım içinde işbirliği, paylaşma, yardımlaşma, etkili iletişim kurabilme ve problem çözme gibi beceriler sergilemeyi öğrenirler. İlerde iş hayatında ekip çalışmasında kullanacakları becerilerin ilk adımları bu süreçte atılır.

Çocuklar güçlü bir hayal dünyasına sahiptir. Genellikle bu hayal dünyaları, kimi zaman korkuları, kaygıları ve mutlulukları resimde şekil alır. Çocuklara özgür bir sanat ortamı sunabilmeliyiz ki çocuklarımızda bize içlerini özgürce yansıtsın. Nilüfer Hatun Anaokulu öğrencileri öğretmenlerinin ve velilerinin desteği ile birlikte yürüttükleri proje aracılığıyla, Spor ve Sanat ile Avrupa Hoşgörüsüne bir köprü kurdular. Çocukların özgüveni, çevreden aldıkları geri bildirimlerle şekillenir, olumlu geri bildirim aldıkları sürece özgüvenleri yüksek olacaktır. Bugün bizlerde çocuklarımızın heyecanlarına ortak olmak ve her zaman onları desteklediğimizi görmeleri için bir araya geldik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara seslendiği gibi ‘Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, birer mutluluk parıltısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışın. Sizler den çok şeyler bekliyoruz.’ Hepinize başarılar dilerim . ’  dedi .